Stwórz stronę na WordPressie! – mówili. Czym jest ten WordPress, jak działa i czy rzeczywiście jest taki przydatny podczas budowania strony www lub bloga? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.
W tym wpisie:
- pokażę Ci, do czego służy CMS WordPress
- poznasz moją opinię o WordPressie
- dowiesz się, na co musisz uważać/zwrócić uwagę, aby nie stracić niepotrzebnie czasu i pieniędzy
- z czym wiąże się tworzenie i posiadanie strony zbudowanej na WordPressie
CMS WordPress – co to jest?
CMS (content management system – system zarządzania treścią) WordPress to najpopularniejszy na świecie system do zarządzania treścią strony www lub bloga. Tyle teoria. Mówiąc mniej technicznie, jest to panel, który pozwoli Ci zarządzać Twoim serwisem internetowym, m.in:
- dodawać nowe treści (działy strony www, wpisy na blogu, itp.) bez znajomości kodu HTML czy PHP
- edytować te już istniejące treści
- dodawać lub usuwać zdjęcia do galerii

CMS WordPress do firmowej strony www. Dobry pomysł… lub zły
- Jeśli czytasz ten wpis, to pewnie potrzebujesz strony www, którą będzie można łatwo aktualizować, bez pisania kodu HTML.
- Jeśli ma to być strona dla firmy, to pewnie chcesz też, aby pomagała Ci zdobywać klientów.
- Chcesz pewnie także nie ponosić niepotrzebnych kosztów.
Te trzy rzeczy są możliwe do spełnienia z wykorzystaniem WordPressa. Jeśli zdobędziesz odpowiednią wiedzę (dostaniesz jej dużo ode mnie), powstanie dobra strona www, a Ty za nią nie przepłacisz.
Jak stworzyć stronę firmową lub sklep internetowy?
bezpłatny kurs emailowy
Poruszamy między innymi takie tematy jak:
jaki hosting wybrać, aby nie przepłacić?
gdzie kupić domenę (adres) strony/sklepu w dobrej cenie?
jak zapewnić sobie łatwą edycję treści strony/sklepu?
jak uzyskać estetyczną oprawę graficzną serwisu?
..i więcej!
Zapisz się poniżej:
Ważne: WordPress jest świetnym systemem, ale dopiero wtedy, gdy się go trochę pozna.
Jak każdy CMS, WordPress potrafi być kłopotliwy. Im bardziej zależy Ci, aby Twoja strona www działała sprawnie (bo jest to n. strona firmowa), tym bardziej musisz uważać, na kilka aspektów związanych z działaniem WordPressa. Opiszę je, oczywiście, w tym poście.
Mniej ważne, czy chcesz zlecić wykonanie strony, czy zbudować ją samodzielnie
Jeśli zlecisz stworzenie strony na WordPressie, możesz liczyć na doświadczenie wykonawcy. Ale także wtedy warto wiedzieć, na jakie rozwiązania się decydować, a na jakie nie warto.
Wiem, że piszę na razie bardzo ogólnie, ale to ważne: musisz wziąć pod uwagę to, aby zdobyć nieco informacji o serwisach na WordPressie.
Przechodzimy do konkretów – na co musisz zwrócić uwagę?
Faktem jest, że WordPress jest rozwiązaniem bardzo popularnym.
Na WordPressie tworzone są nie tylko nieduże strony www mikro firm, ale też wielkie serwisy gigantów, na przykład:

Jednak faktem jest też to, że im bardziej profesjonalny ma być Twój serwis www, tym więcej wymagań musi spełniać. Internauci i wyszukiwarka Google mają bowiem swoje oczekiwania.
A do tego każda strona jest narażona na ataki złośliwego oprogramowania, które może ją nawet całkowicie unieruchomić.


Uwaga! To nie dotyczy WordPressa, tylko każdego serwisu internetowego!
Możliwość infekcji strony www czy sklepu istnieje zawsze. To nie jest przypadłość typowa tylko dla WordPressa. Jeśli stworzysz serwis internetowy na technologii innej niż WordPress, to również musisz zadbać o zabezpieczenie go.
O jakie elementy należy zadbać, tworząc stronę www na WordPressie. Kilka przykładów
Oto kilka historii z mojej pracy jako twórca stron internetowych. Wszystkie historie są autentyczne i zdarzyły się w ciągu ostatniego roku do półtora.
Wybór odpowiedniego hostingu do WordPressa
Hosting to miejsce, w którym będzie znajdować się Twoja strona www. Za hosting płaci się zwykle co roku. W przypadku niedużych stron www i sklepów internetowych jest to koszt od niecałych 100 do 300-400 złotych.
WordPress dobrze działa głównie wtedy, gdy dobierze się do niego hosting o odpowiednich parametrach. I najważniejsze nie są te, które są zwykle najbardziej eksponowane (np. pojemność czy nielimitowany transfer – tych niemal zawsze wystarczy). Najważniejsze cechy oferty hostingowej nie są aż tak eksponowane i trzeba wiedzieć, że są ważne, żeby ich szukać.
Nie raz zdarzyło nam się, że zgłosił się do nas ktoś z prośbą o dokończenie i przyspieszenie strony www, bo działała bardzo wolno. Nic dziwnego – niejedna taka strona była umieszczona na bardzo powolnym hostingu. Zmieniliśmy go na inny – sprawdzony – i WordPress mógł już pokazać, co potrafi 🙂
Uwaga: droższe hostingi nie zawsze są lepszej jakości!
Myślisz, że jeśli zapłacisz za hosting więcej, to otrzymasz lepszej jakości usługę? Niestety, niekoniecznie!
W Polsce jest kilka marek hostingowych, które oferują hosting w wysokich cenach – kiepskiej jakości! Możesz nawet trzykrotnie przepłacić za hosting – wiem to z oświadczenia naszych klientów, ale też własnego, sprzed lat.
Niektóre znane marki hostingowe próbują przekonać potencjalnych klientów, że są najbardziej profesjonalne na rynku. Oferując bardzo niskie ceny na pierwszy rok usługi, zdobywają wielu nieświadomych klientów. Dopiero potem się okazuje, że za każdy kolejny rok trzeba płacić (bardzo) dużo, a w zamian dostaje się usługę wątpliwej jakości.
O tym, jak wybrać hosting do strony internetowej lub małego sklepu piszę dokładniej na bezpłatnym kursie emailowym „Jak stworzyć stronę firmową lub sklep internetowy?” .
Wrócimy jeszcze do tematu hostingu.
Domena, czyli adres strony www
WordPress jest, co prawda, bezpłatny, ale oprócz hostingu potrzebujesz także domeny. Domena to adres strony internetowej, np. stronyireszta.pl. Ta „peelka” opłacana jest zwykle co roku – tak samo jak hosting.
I tu znów możesz przepłacić (tym razem „tylko” dwukrotnie), bo domenę można kupić już za około 50 zł brutto lub za 123 złote brutto. Cena nie gra roli – obie domeny będą działały tak samo.
Co więcej, dobra domena dla strony firmowej to bardziej profesjonalny wizerunek przedsiębiorstwa. Na naszym bezpłatnym kursie emailowym stworzyłem kiedyś listę 19 porad, jak wybrać dobrą domenę plus poradnik, gdzie warto ją kupić – zachęcam do zapisów.
Wtyczki do WordPressa
CMS WordPress może być rozbudowywany dzięki wtyczkom, bo sam z siebie „nie potrafi” wszystkiego.
Chcesz formularz kontaktowy na stronie? Zainstaluj wtyczkę. Chcesz więcej ustawień pod SEO? Zainstaluj wtyczkę. Aha: przy okazji SEO: WordPress jest dobrze przygotowany do zbudowania strony zoptymalizowanej pod wyszukiwarkę Google, ale można to jeszcze rozbudować, dlatego stosuje się wtyczki.
Wtyczki do WordPressa są zarówno płatne jak i bezpłatne.
Dzięki wtyczkom masz bardzo duże możliwości – czego chcieć więcej? Jednak w praktyce często okazuje się, że wtyczki potrafią być problematyczne. Mogą spowodować nawet nieprawidłowe działanie strony www czy sklepu na WordPressie.
Z życia wzięte
czyli jak to było w praktyce
Co jakiś czas zgłasza się do nas kiedyś klient z informacją, że zaktualizował wtyczki i… strona przestała działać i zdobywać klientów. Osoba nie wie, co zrobiła źle i jak to teraz odkręcić.
Prawda jest taka, że właściciel strony nie musiał zrobić niczego źle. Tak się czasem dzieje, że wtyczki po zaktualizowaniu przestają działać lub zaburzają pracę innej wtyczki. To, co może zrobić właściciel strony, to przygotować się na taką ewentualność, ZANIM zaktualizuje wtyczki, motywy i samego WordPressa. Wrócimy do tego.
Motywy graficzne (zwane też szablonami) do WordPressa
Motywy graficzne do WordPressa to gotowe oprawy wizualne, których możesz użyć do stworzenia swojego serwisu. Tak jak wtyczki, motywy są zarówno płatne jak i bezpłatne (te drugie zwykle prostsze, te pierwsze – bardziej rozbudowane i dające większe możliwości).
Motywy są świetne, ale zgadnij co – nie są pozbawione wad. Potrafią być „ciężkie”, czyli spowalniać wczytywanie się strony, a tego nie lubią ani użytkownicy, ani Google.
Można oczywiście wybierać motywy lekkie, ale trzeba wiedzieć, jak to robić abo po prostu znać takie, które są lekkie.
Jak widzisz, jest sporo elementów, które mogą być problematyczne.
Do stworzenia strony czy sklepu internetowego na bazie CMSa WordPress trzeba podejść z głową – i wiedzą.
Możesz powiedzieć teraz: Michał, wymyślasz. To na pewno nie jest takie skomplikowane
Rzeczywiście, fizyka kwantowa to nie jest, ale spójrz jeszcze raz, z jakimi tematami musisz się zmierzyć, żeby zbudować na WordPressie sensowną stronę www:
- wybór hostingu – żeby nie okazało się, że jakiś element strony nie działa i żeby nie przepłacać
- bezpieczna instalacja WordPressa – żeby był mniej podatny na ataki wirusów
- wybór motywu graficznego – estetycznego i lekkiego, a także dającego takie możliwości, jakie są Ci potrzebne. Jest wiele motywów, które nie spełniają żadnego z tych kryteriów 😉
- zbudowanie RESPONSYWNEJ strony www, czyli takiej, która dopasuje się do różnych urządzeń, takich jak smartforny i tablety
- wybranie odpowiednich wtyczek, które będą ze sobą poprawnie działać i pozwolą Ci sprawnie nimi zarządzać
- poprawna konfiguracja tych wtyczek
- dodanie treści do strony, uwzględniając zarówno oczekiwania internautów (np. czytelność treści), jak i wymogi technologiczne (np. odpowiednia optymalizacja obrazów)
- zabezpieczenie przed włamaniami złośliwego oprogramowania
Nie wspominam nawet o tym, że strona czy sklep mogłyby być wyposażone w odpowiednie narzędzia marketingowe takie jak newsletter, czy blog, które mogłyby znacznie zwiększyć liczbę Twoich klientów.
To Ci się po prostu opłaci.
Jak stworzyć stronę firmową lub sklep internetowy?
bezpłatny kurs emailowy
Poruszamy między innymi takie tematy jak:
jaki hosting wybrać, aby nie przepłacić?
gdzie kupić domenę (adres) strony/sklepu w dobrej cenie?
jak zapewnić sobie łatwą edycję treści strony/sklepu?
jak uzyskać estetyczną oprawę graficzną serwisu?
..i więcej!
Zapisz się poniżej: