CMS WordPress – co to jest i czy warto go użyć do stworzenia strony www?

Stwórz stronę na WordPressie! – mówili. Czym jest ten WordPress, jak działa i czy rzeczywiście jest taki przydatny podczas budowania strony www lub bloga? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

CMS (content management system – system zarządzania treścią) WordPress to najpopularniejszy na świecie system do zarządzania treścią strony www lub bloga. Tyle teoria. Mówiąc mniej technicznie jest to panel, który pozwoli Ci zarządzać Twoim serwisem internetowym, m.in:

  • dodawać nowe treści (działy strony www, wpisy na blogu, itp.) bez znajomości kodu HTML czy PHP
  • edytować te już istniejące treści
  • dodawać lub usuwać zdjęcia do galerii

Na wyższym poziomie wtajemniczenia WordPress pozwoli Ci nawet zbudować całą stronę lub bloga od zera.

WordPress do firmowej strony internetowej?

Jak najbardziej! Na WordPressie tworzone są nie tylko nieduże strony www mikro firm, ale też wielkie serwisy gigantów, na przykład:

Strona usainbolt.com zbudowana na WordPressie
Strona usainbolt.com zbudowana na WordPressie

I choć opinie na temat wykorzystania WordPressa do tworzenia ogromnych serwisów są podzielone, jedno jest pewne: WordPress poradzi sobie z różnymi typami stron internetowych.

W stronyireszta.pl wszystkie strony klientów opieramy na właśnie tym CMSie (rozszerzając go o ważne dodatki) i jak do tej pory wszyscy są zadowoleni 🙂

WordPress do prowadzenia bloga

WordPress powstał jako platforma blogowa. Do tego został stworzony. A ponieważ jest przyjazny w obsłudze i daje duże możliwości – zaczęto go stosować do stron www a nawet sklepów internetowych. Jednak wśród blogerów zdecydowanie króluje.

Z WordPressa korzystają dziś prawie wszyscy blogerzy, na przykład:

WordPress jako silnik sklepu internetowego

Tak – do tego WordPress też jest używany, choć trzeba do niego doinstalować sklepową wtyczkę. Najpopularniejszą wtyczką do tworzenia sklepów internetowych na bazie WordPressa jest Woocommerce.

Czy WordPress jest darmowy?

W zasadzie tak, ale nie do końca.  Już tłumaczę.

Z WordPressa możesz korzystać na dwa sposoby:

  1. instalując go na własnym hostingu (po pobraniu ze strony WordPress.org) i podłączając dokupioną domenę (adres strony/sklepu)
  2. zakładając konto w serwisie WordPress.com – rzadziej używana możliwość

Oba te rozwiązania mogą wiązać się z kosztami. Oto one:

WordPress za darmo z WordPress.org, czyli zainstaluj go na własnym hostingu

Najpopularniejsze rozwiązanie dla stron firmowych, profesjonalnych blogów, sklepów internetowych. Tutaj „jesteś na swoim”.

WordPressa można pobrać ze strony WordPress.org. Jest on zupełnie bezpłatny i jego najnowszą wersję można pobrać w dowolnym momencie.

Płacisz za hosting i domenę

Pobranego WordPressa trzeba jednak gdzieś zainstalować  – a dokładnie: na hostingu, który musisz wykupić (można znaleźć bezpłatny hosting, ale do profesjonalnych zastosowań się nie nadaje). Potem podłączasz domenę, która może majątku nie kosztuje, ale to dodatkowy koszt.

Wybierz odpowiedni hosting

Tworzę strony www od kilku lat i doświadczenie mówi mi: nie wszystkie oferty hostingu dobrze „współpracują” z WordPressem. Możesz zapłacić relatywnie dużo, a okaże się, że strona nie działa, jak powinna. Na tym blogu będę jeszcze poruszał temat wyboru odpowiedniego hostingu.

Z WordPressem na własnym hostingu możesz zrobić wszystko

Głównie chodzi mi tu o dwie rzeczy:

  • możesz zainstalować dowolny motyw graficzny (o motywach za chwilę)
  • możesz zainstalować dowolną wtyczkę rozszerzająca możliwości WordPressa (o wtyczkach też za chwilę)
  • możesz tworzyć/zlecać tworzenie od zera dowolnych funkcjonalności i motywów graficznych

WordPress.com, czyli łatwiej stworzyć stronę, ale są większe ograniczenia

Automattic, firma tworząca WordPressa, stworzyła serwis WordPress.com, w którym wystarczy założyć konto – i już zaczynamy prowadzić własny serwis. WordPress.com to jedna z najpopularniejszych platform blogowych na świecie.

Bezpłatnie dostajesz bezpłatny adres strony/bloga z końcówką wordpress.com, na przykład stronyireszta.wordpress.com. Możesz jednak opłacić jeden z planów premium i dołączyć do swojej strony domenę na przykład z końcówką .pl.

Ta platforma wprowadza jednak pewne ograniczenia:

  • nie możesz zainstalować dowolnej wtyczki
  • nie możesz zainstalować dowolnego motywu

Zarówno wtyczki jak i motywy graficzne możesz jedynie wybrać z tych, które zostały udostępnione przez twórców platformy.

Częste pytanie: WordPress.org czy WordPress.com?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli potrzebujesz prostego bloga lub strony www, być może funkcjonalności oferowane przez WordPress.com Ci wystarczą. Niestety, z doświadczenia wiem, że takie ograniczenia okazują się… ograniczające w najmniej odpowiednich momentach: gdy chcesz rozbudować swój serwis o jakieś ważne funkcjonalności.

Jeśli potrzebujesz prostego bloga lub strony www, być może funkcjonalności oferowane przez WordPress.com Ci wystarczą.

Ogromnym plusem może być dla Ciebie fakt, że na WordPress.com nie musisz na bieżąco dbać o działanie serwisu, czyli o aktualizowanie swojego WordPressa i wtyczek. To temat, który, gdy zostanie zaniedbany, może spowodować sporo kłopotów, bo nieaktualizowane serwisy często padają ofiarą wirusów.

Jak działa WordPress? Zajrzyjmy za kulisy strony stworzonej na WP

WP jest intuicyjny, ale dopiero wtedy, gdy się go pozna. Dlatego poznaj WordPressa i sposób, w jaki porządkuje „sprawy”:

Wygląd Twojej strony internetowej, czyli motyw graficzny

Twoja strona lub blog musi jakoś wyglądać, prawda?

Dlatego istnieje tysiące motywów graficznych do WordPressa, a jeśli chcesz i umiesz, możesz stworzyć własny (lub zlecić jego stworzenie). Właśnie dlatego podzieliliśmy naszą ofertę na różne pakiety, a tylko jeden zakłada stworzenie oprawy graficznej zupełnie od nowa, od projektu w Photoshopie.

Intense – jeden z darmowych motywów do WordPressa

Płatne i bezpłatne motywy graficzne

Jak wszystko w WordPressie, motywy graficzne są płatne i bezpłatne. Większość profesjonalnych blogerów, na przykład, korzysta z płatnych motywów – dzięki nim blog wygląda lepiej.

Bezpłatne motywy są zwykle prostsze i mają mniej opcji konfiguracyjnych, ale często są wystarczające, nawet do prostszych stron firmowych jeśli masz nieduży budżet na stworzenie serwisu.

Wtyczki (pluginy) rozszerzające funkcjonalność WordPressa

WordPress sam w sobie ma względnie niewielkie możliwości. Możesz stworzyć poszczególne działy serwisu, wpisy na blogu (albo w dziale „Aktualności”), galerię zdjęć. Ale już na przykład formularza kontaktowego nie wstawisz.

I tu z pomocą przychodzą nam wtyczki zwane z angielskiego pluginami. Jeśli potrzebuję umieścić na stronie coś, czego WordPress sam w sobie nie posiada – używam wtyczki.

Wtyczki bezpłatne i płatne (ile kosztują?)

Istnieją zarówno wtyczki płatne jak i bezpłatne. Prawdopodobnie w wielu przypadkach wystarczą Ci te drugie; mają one swoje ograniczenia, ale do prostej strony czy niezbyt skomplikowanego bloga powinny wystarczyć.

W razie potrzeby możesz zakupić wtyczkę płatną. Kosztują od kilkunastu dolarów za sztukę, więc nie jest to jakaś zaporowa cena, zwłaszcza gdy dana funkcjonalność jest ważna z punktu widzenia biznesowego, np. rezerwacja godzin konsultacyjnych.

Wtyczki są konfigurowalne – włączaj i wyłączaj poszczególne funkcje

Zaletą większości wtyczek jest to, że można je samodzielnie skonfigurować, czyli dopasować do swoich potrzeb. Bezpłatne pluginy mają tych opcji konfiguracyjnych zwykle mniej, ale i tak mogą być wystarczające.

A co, jeśli dana wtyczka nie istnieje lub brakuje Ci w niej konkretnych funkcjonalności?

W takiej sytuacji rozwiązanie jest tylko jedno – zatrudnić programistę, który taką funkcjonalność stworzy od zera. Koszt znacznie większy, ale czasem nie ma po prostu innej możliwości.

Zagrożenia i bezpieczeństwo strony zbudowanej na WordPressie

O stronę na WordPressie trzeba na bieżąco dbać.

Co to znaczy?

Aktualizować wtyczki, motyw graficzny i samego WordPressa.

Dlaczego?

Ponieważ nieaktualizowane oprogramowanie (jakim jest WordPress) jest podatne na ataki złośliwego oprogramowania. Jeśli chcesz poczytać i zobaczyć, co może się stać z Twoją stroną www, poczytaj mój wpis o bezpieczeństwie stron www.

Podsumowanie

Jak widzisz, WordPress nie bez powodu jest popularnym rozwiązaniem używanym do tworzenia stron i sklepów internetowych, a także blogów. Jeśli nie masz nic przeciwko regularnemu dbaniu o aktualizację WordPressa, motywu i wtyczek – może on być świetnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Strony i reszta