Ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej, bo to zależy od wielu czynników (np. tego, jak ta strona jest wykonana i jak bardzo jest rozbudowana). Ale pokażę Ci przykładowe ceny zarówno stworzenia jak i utrzymania raczej niedużego serwisu www.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Stworzyć stronę www możemy na kilka różnych sposobów – dla każdego coś odpowiedniego. Opisywałem je bardziej szczegółowo we wpisie Jak stworzyć stronę internetową dla firmy. Oto, z jakimi kosztami wiąże się każe z tych rozwiązań:

Ile kosztuje stworzenie strony w kreatorze?

Koszt stworzenia strony za pomocą kreatora jest w zasadzie tym samym, co koszt rocznego utrzymania takiej strony: płacisz miesięczny/roczny abonament i budujesz/rozwijasz swoją stronę samodzielnie. Kreator to jedno z najtańszych rozwiązań umożliwiające stworzenie strony internetowej.

Stworzenie strony www w kreatorze to koszt od około 300 zł rocznie. W podlinkowanym przed chwilą wpisie porównałem dwa najpopularniejsze w Polsce kreatory: Webwave i Wix:

  • polski Webwave jest nieco tańszy (plus do tego możesz dostać rabat 10%) – kosztuje 25 złotych miesięcznie
  • zagraniczny Wix jest… nieco droższy: Od 17, a tak naprawdę od 30 złotych za miesiąc

Do obu kreatorów dokupujemy jeszcze własną domenę (na przykład .pl) – koszt domeny to od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Podsumowując, całkowity koszt utrzymania strony www zbudowanej w kreatorze to minimum trzysta kilkadziesiąt złotych rocznie.

Ile kosztuje stworzenie strony z Wordpressem na bazie motywu graficznego?

WordPress jest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią, czyli oprogramowaniem, które ułatwia zarządzanie stroną www, przede wszystkim – dodawanie i edytowanie treści.

To taki trochę kreator, ale o jego techniczne działanie musisz zadbać samodzielnie.

WordPress jest darmowy, ale sam WordPress nie wystarczy do stworzenia sensownej strony www.

Potrzebne będą jeszcze:

  • hosting i domena
  • motyw graficzny (zwany czasem szablonem)
  • czasami płatne wtyczki

Koszt hostingu do niedużej strony www i domeny

Dla niedużej strony www, która ma np. kilkaset odwiedzin w miesiącu, wystarczy  hosting za kilkadziesiąt złotych rocznie. My polecamy ten hosting.

Domenę na pierwszy rok możesz dostać nawet za darmo – podlinkowany wyżej hosting oferuje bezpłatne domeny .pl na pierwszy rok.

Koszt zakupu motywu graficznego do WordPressa

Motyw to koszt do około 50$ plus VAT, czyli w 300 złotych się zmieścimy.

Koszt ewentualnych wtyczek do WordPressa

Czasami potrzebujemy funkcjonalności, których nie dostaniemy za darmo. Wtedy należy kupić wtyczkę lub wtyczki, a koszt jednej to od kilkunastu dolarów + VAT = mniej niż 100 złotych. Oczywiście zdarzają się droższe wtyczki – wszystko zależy od tego, jakie funkcjonalności są nam potrzebne.

Ile kosztuje samo zlecenie stworzenia strony www na WordPressie?

Zlecenie wykonania strony na WordPressie to koszt od 1000 zł netto (+23% VAT) w górę. Oczywiście, znajdziemy ceny zarówno dużo niższe jak i dużo wyższe, ale za ten około tysiąc złotych netto można już dostać niezłej jakości nieduży serwis www. Zerknij do naszych realizacji – u nas ceny zaczynają się właśnie od tego tysiąca netto.

Wszystko razem: ile kosztuje strona na WordPressie z motywem?

Od 1230 zł brutto za stworzenie + do 100 złotych brutto hosting + bezpłatna domena + ewentualne wtyczki = minimum 1330 złotych, a z wtyczkami – od 1400-1500 złotych brutto.

Ile kosztuje strona na WordPressie z indywidualną oprawą graficzną (nie gotowym motywem)?

W tym przypadku wszystkie koszty pozostają takie same jak w scenariuszu poprzednim, a jedynie nie kupujemy motywu – tworzymy oprawę graficzną od nowa.

To zauważalnie podnosi koszt stworzenia strony – od minimum 1500 -2000 zł netto. Wyższa cena nie oznacza, że jest to rozwiązanie złe – indywidualna grafika strony może mieć przewagi nad gotowym motywem, na przykład większą szybkość działania.

Całkowity koszt strony z indywidualną oprawą?

Myślę, że można uprościć i powiedzieć od około 2000-2500 złotych netto, czasem trochę więcej, czasem trochę mniej.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Utrzymanie strony www wiąże się często z innymi kosztami niż jej stworzenie.

Utrzymanie strony www stworzonej w kreatorze

O tym już pisałem wcześniej: jeśli strona jest zbudowana na bazie kreatora, koszt utrzymania rocznego jest równy abonamentowi za dany kreator + koszt domeny. Ceny zaczynają się od 25 złotych miesięcznie za kreator Webwave.

Koszt utrzymania strony na własnym hostingu (z motywu lub z indywidualną oprawą graficzną)

Tutaj koszty są inne niż w przypadku kreatorów:

Koszty hostingu

  • od kilkudziesięciu złotych rocznie, zależy od rozmiaru strony, a przede wszystkim od ilości ruchu
  • prace konserwacyjne i naprawy co jakiś czas. Możesz je robić samodzielnie, ale to bardziej skomplikowane niż na pierwszy rzut oka się wydaje

Koszt domeny

Na pierwszy rok domenę możesz dostać za zero złotych w cenie hostingu, ale po roku zaczynamy już ją opłacać. Koszt roczny to około 70 zł brutto.

Porównanie kosztów w różnych scenariuszach stworzenia strony www

Tworzysz stronę w kreatorze online

Tu sprawa jest prosta: płacisz miesięczny abonament, od 300 zł w Webwave.

Tworzysz stronę samodzielnie na własnym hostingu

Hosting + domena za pierwszy rok: około 70 złotych

Hosting + domena za każdy kolejny rok: 70 zł hosting + około 50-80 zł domena = 120-150 zł

Zlecasz stworzenie strony www na własnym hostingu

Zlecenie wykonania strony www: od 1000 zł netto (1230 zł brutto)

Hosting + domena za pierwszy rok: około 70 złotych

Hosting + domena za każdy kolejny rok: 70 zł hosting + około 50-80 zł domena = 120-150 zł

Porównanie kosztów stworzenia i utrzymania strony www

ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony www - tabela porównawcza

Wnioski

Nie da się przewidzieć, które rozwiązanie będzie dla Ciebie tańsze dłuższej perspektywie czasowej. Najbardziej zmiennym elementem są dodatkowe prace techniczne (zlecenie ich specjaliście), których możesz potrzebować mało, ale możesz też potrzebować ich sporo – na przykład po infekcji strony www albo do trudniejszych prac nad rozbudową serwisu.

Strona na kreatorze często jest pierwszą stroną mikro/małej firmy, gdy ta się rozwinie i zaczyna potrzebować czegoś więcej – przerzuca się na stronę w CMS po roku do trzech.

Najtańsze finansowo jest oczywiście wykonanie strony samodzielnie – ale jest ono też rozwiązaniem najtrudniejszym, zarówno w czasie budowania strony jak i bieżącego dbania o nią (aby nie została np. zainfekowana).

4.89/5

Dodaj komentarz

Strony i reszta