Ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej, bo to zależy od wielu czynników (np. tego, jak ta strona jest wykonana i jak bardzo jest rozbudowana). Ale pokażę Ci przykładowe ceny zarówno stworzenia jak i utrzymania raczej niedużego serwisu www.

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Stworzyć stronę www możemy na kilka różnych sposobów – dla każdego coś odpowiedniego. Opisywałem je bardziej szczegółowo we wpisie Jak stworzyć stronę internetową dla firmy. Oto, z jakimi kosztami wiąże się każe z tych rozwiązań:

Ile kosztuje stworzenie strony w kreatorze?

Koszt stworzenia strony za pomocą kreatora jest w zasadzie tym samym, co koszt rocznego utrzymania takiej strony: płacisz miesięczny/roczny abonament i budujesz/rozwijasz swoją stronę samodzielnie. Kreator to jedno z najtańszych rozwiązań umożliwiające stworzenie strony internetowej.

Stworzenie strony www w kreatorze to koszt od około 300 zł rocznie. W podlinkowanym przed chwilą wpisie porównałem dwa najpopularniejsze w Polsce kreatory: Webwave i Wix:

  • polski Webwave jest nieco tańszy (plus do tego możesz dostać rabat 10%) – kosztuje 25 złotych miesięcznie
  • zagraniczny Wix jest… nieco droższy: Od 17, a tak naprawdę od 30 złotych za miesiąc

Do obu kreatorów dokupujemy jeszcze własną domenę (na przykład .pl) – koszt domeny to od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Podsumowując, całkowity koszt utrzymania strony www zbudowanej w kreatorze to minimum trzysta kilkadziesiąt złotych rocznie.

Ile kosztuje stworzenie strony z Wordpressem na bazie motywu graficznego?

WordPress jest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią, czyli oprogramowaniem, które ułatwia zarządzanie stroną www, przede wszystkim – dodawanie i edytowanie treści.

To taki trochę kreator, ale o jego techniczne działanie musisz zadbać samodzielnie.

WordPress jest darmowy, ale sam WordPress nie wystarczy do stworzenia sensownej strony www.

Potrzebne będą jeszcze:

  • hosting i domena
  • motyw graficzny (zwany czasem szablonem)
  • czasami płatne wtyczki

Koszt hostingu do niedużej strony www i domeny

Dla niedużej strony www, która ma np. kilkaset odwiedzin w miesiącu, wystarczy  hosting za kilkadziesiąt złotych rocznie. My polecamy ten hosting.

Domenę na pierwszy rok możesz dostać nawet za darmo – podlinkowany wyżej hosting oferuje bezpłatne domeny .pl na pierwszy rok.

Koszt zakupu motywu graficznego do WordPressa

Motyw to koszt do około 50$ plus VAT, czyli w 300 złotych się zmieścimy.

Koszt ewentualnych wtyczek do WordPressa

Czasami potrzebujemy funkcjonalności, których nie dostaniemy za darmo. Wtedy należy kupić wtyczkę lub wtyczki, a koszt jednej to od kilkunastu dolarów + VAT = mniej niż 100 złotych. Oczywiście zdarzają się droższe wtyczki – wszystko zależy od tego, jakie funkcjonalności są nam potrzebne.

Ile kosztuje samo zlecenie stworzenia strony www na WordPressie?

Zlecenie wykonania strony na WordPressie to koszt od 1000 zł netto (+23% VAT) w górę. Oczywiście, znajdziemy ceny zarówno dużo niższe jak i dużo wyższe, ale za ten około tysiąc złotych netto można już dostać niezłej jakości nieduży serwis www. Zerknij do naszych realizacji – u nas ceny zaczynają się właśnie od tego tysiąca netto.

Wszystko razem: ile kosztuje strona na WordPressie z motywem?

Od 1230 zł brutto za stworzenie + do 100 złotych brutto hosting + bezpłatna domena + ewentualne wtyczki = minimum 1330 złotych, a z wtyczkami – od 1400-1500 złotych brutto.

Ile kosztuje strona na WordPressie z indywidualną oprawą graficzną (a nie gotowym motywem)?

W tym przypadku wszystkie koszty pozostają takie same jak w scenariuszu poprzednim, a jedynie nie kupujemy motywu – tworzymy oprawę graficzną od nowa.

To zauważalnie podnosi koszt stworzenia strony – od minimum 1500 – 2000 zł netto. Wyższa cena nie oznacza, że jest to rozwiązanie złe – indywidualna grafika strony może mieć przewagi nad gotowym motywem, na przykład większą szybkość działania.

Całkowity koszt strony z indywidualną oprawą?

Myślę, że można uprościć i powiedzieć od około 2000-2500 złotych netto, czasem trochę więcej, czasem trochę mniej.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Utrzymanie strony www wiąże się często z innymi kosztami niż jej stworzenie.

Utrzymanie strony www stworzonej w kreatorze

O tym już pisałem wcześniej: jeśli strona jest zbudowana na bazie kreatora, koszt utrzymania rocznego jest równy abonamentowi za dany kreator + koszt domeny. Ceny zaczynają się od 25 złotych miesięcznie za kreator Webwave.

Koszt utrzymania strony na własnym hostingu (z motywu lub z indywidualną oprawą graficzną)

Tutaj koszty są inne niż w przypadku kreatorów:

Koszty hostingu

  • od kilkudziesięciu złotych rocznie, zależy od rozmiaru strony, a przede wszystkim od ilości ruchu
  • prace konserwacyjne i naprawy co jakiś czas. Możesz je robić samodzielnie, ale to bardziej skomplikowane niż na pierwszy rzut oka się wydaje

Koszt domeny

Na pierwszy rok domenę możesz dostać za zero złotych w cenie hostingu, ale po roku zaczynamy już ją opłacać. Koszt roczny to około 70 zł brutto.

Porównanie kosztów w różnych scenariuszach stworzenia strony www

Tworzysz stronę w kreatorze online

Tu sprawa jest prosta: płacisz miesięczny abonament, od 300 zł w Webwave.

Tworzysz stronę samodzielnie na własnym hostingu

Hosting + domena za pierwszy rok: około 70 złotych

Hosting + domena za każdy kolejny rok: 70 zł hosting + około 50-80 zł domena = 120-150 zł

Zlecasz stworzenie strony www na własnym hostingu

Zlecenie wykonania strony www: od 1000 zł netto (1230 zł brutto)

Hosting + domena za pierwszy rok: około 70 złotych

Hosting + domena za każdy kolejny rok: 70 zł hosting + około 50-80 zł domena = 120-150 zł

Porównanie kosztów stworzenia i utrzymania strony www

ile kosztuje stworzenie i utrzymanie strony www - tabela porównawcza

Wnioski

Nie da się przewidzieć, które rozwiązanie będzie dla Ciebie tańsze w dłuższej perspektywie czasowej. Najbardziej zmiennym elementem są dodatkowe prace techniczne (zlecenie ich specjaliście), których możesz potrzebować mało, ale możesz też potrzebować ich sporo – na przykład po infekcji strony www albo do trudniejszych prac nad rozbudową serwisu.

Strona na kreatorze często jest pierwszą stroną mikro/małej firmy, gdy ta się rozwinie i zaczyna potrzebować czegoś więcej – przerzuca się na stronę w CMS po roku do trzech.

Najtańsze finansowo jest oczywiście wykonanie strony samodzielnie – ale jest ono też rozwiązaniem najtrudniejszym, zarówno w czasie budowania strony jak i bieżącego dbania o nią (aby nie została np. zainfekowana).

4.89/5

Dodaj komentarz

Strony i reszta