Jak wybrać wykonawcę strony internetowej, żeby współpraca była udana?

Stało się! Potrzebujesz strony internetowej dla swojej firmy. Tylko jak tu wybrać wykonawcę strony internetowej, kiedy na rynku są setki osób i firm, które zajmują się ich tworzeniem? Czym się kierować, o co pytać i na jakie zachowanie zwracać uwagę?

Wybranie wykonawcy może stać się kłopotliwe, szczególnie jeśli nie wiemy czym się kierować i o czym, jako klienci, powinniśmy pamiętać. Dlatego podpierając się naszym doświadczeniem stworzyłam poniższą listę, która zdecydowanie ułatwi obu stronom życie.

Zastanów się, po co Ci strona internetowa

To podstawa – musisz wiedzieć, do czego będzie Ci potrzebna strona internetowa. Jakie cele dzięki niej będziesz realizować? Sztuka dla sztuki to w tym wypadku strata pieniędzy.

Jaki cel chcesz realizować dzięki swojej stronie? Czy będzie to podtrzymywanie kontaktu z klientami, zdobywanie klientów, może sprzedaż produktów online? A może nie potrzebne Ci bajery i stawiasz na zwykłą małą stronę z trzeba niezbyt dużymi zakładkami, bo czasami klienci pytają, gdzie można zobaczyć resztę Twoich produktów? Takie informacje pomogą twórcy dopasować wygląd i funkcjonalności strony do Twoich potrzeb. Jeśli nie masz pomysłu jak to ugryźć, powiedz to wprost osobie, z którą będziesz współpracować. Większość firm będzie w stanie powiedzieć jaki masz wybór i do czego w Twoim przypadku dobrze byłoby wykorzystać stronę internetową tak, by wspierała rozwój Twojego biznesu.

Sprawdź, czy wykonawca tworzy strony, których wygląd Cię satysfakcjonuje

Ten punkt właściwie łączy się z poprzednim. Bez tego nie ma po co słać pytań do twórcy, bo to, że ktoś napisze na swojej stronie, że robi ładne strony jeszcze nic nie znaczy. Dopóki nie zobaczysz jego portfolio, na nic się nie zgadzaj, bo niespodzianka może nie być miła. Większość firm, które tworzą strony ma na nich przykłady wykonanych prac. Na naszej stronie również znajduje się taka zakładka z przykładowymi realizacjami.

Sprawdź, czy wykonawca jest pomocny

Czy na Twoje pytanie odpowiada „to zależy” i kropka czy pokazuje Ci różne dostępne możliwości. Jasną sprawą jest, że nie musisz wiedzieć wszystkiego i o wszystkim pamiętać. Przecież to właśnie z tego powodu chcesz, żeby wykonaniem strony zajął się profesjonalista. Jeśli kontaktujesz się z nim mailowo, zapytaj czy jest możliwość porozmawiać z nich telefonicznie. To może pomóc Ci ocenić, czy nadajecie na tych samych falach i czy jest szansa na dogadanie się. Dobry kontakt podczas współpracy jest bardzo istotny. Dzięki niemu pracuje się nie tylko przyjemniej, ale i sprawniej.

Zadawaj pytania

Nie ma głupich pytań. Wykonawca od tego jest, żeby Ci wszystko wytłumaczyć jeszcze przed podjęciem współpracy. Przecież nikt nie lubi żyć w niepewności. Szczególnie jeśli wiążę się to z kosztami.

Pokaż wykonawcy, czego się spodziewasz

Opisując czego potrzebujesz, staraj się unikać sformułowań typu „ładna strona”, „prosta strona”, „prosty formularz kontaktowy” – prosty, ładny to określenia bardzo nieprecyzyjne. To co ładne dla Ciebie, niekoniecznie tak samo spodoba się komuś innemu, a coś prostego, może się okazać czymś, co kompletnie nie spełni Twoich wymogów.

Najlepszym wyjściem będzie podesłanie twórcy konkretnych stron i wskazanie w nich elementów, które podobają Ci się najbardziej. Absolutnie nie chodzi o to, żeby kopiować innych twórców –  chodzi jedynie o to, żebyś jak najlepiej doprecyzował co Ci się podoba, a co nie. Tak, żebyś na koniec był zadowolony.

Bądź otwarty na propozycje wykonawcy

Tylko rozmowa może nas uratować. Przedstaw swoje oczekiwania, ale nie trzymaj się ich kurczowo. Zaufaj wybranemu twórcy, niech doradzi Ci jakie rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze. Uwierz mi – profesjonaliście nie będzie zależało jedynie na Twoich pieniądzach i nie będzie chciał Cię oszukać. Każdemu szanującemu się webmasterowi zależy na tym, by strona przynosiła korzyści jego klientowi. Czasami szkoda czasu i pieniędzy na wymyślanie koła od nowa – jeśli w Twoim przypadku tak będzie, doświadczony twórca na pewno Ci o tym powie. Przecież zadowolony klient, to najlepsza reklama.

Zapytaj o dodatkowe koszty

Nie każdy klient od początku zdaje sobie sprawę, że oprócz pieniędzy, które przeznacza na wykonanie strony, pewną kwotę będzie musiał przeznaczyć jeszcze na domenę, hosting i inne potrzebne sprawy. Zapytaj o to, czy to wszystko jest w cenie i czy funkcjonalności jakich potrzebujesz na stronie wymagają wykupienia dodatkowych wtyczek. Jeśli będziecie korzystać z gotowego motywu (wyglądu) zwróć również uwagę, czy będzie on osobno płatny, czy jest wliczony w cenę końcową. A może skorzystacie z motywu bezpłatnego?

Więcej informacji

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat współpracy z nami, pisz śmiało na: kontakt@stronyireszta.pl Chętnie pomożemy Ci stworzyć Twoje miejsce w sieci.

Dodaj komentarz