Kreatory stron www – jeden ze sposobów na stworzenie strony www lub sklepu

Kreatory stron www są chyba najprostszym sposobem na stworzenie strony internetowej. Zobacz, jakie mają możliwości i czy Twoją stronę również możesz stworzyć w takim kreatorze.

Co to są kreatory stron www?

Kreatory stron internetowych to aplikacje, które pozwalają Ci na (relatywnie) łatwe stworzenie strony internetowej bez konieczności pisania kodu.

W chyba wszystkich dzisiejszych kreatorach stronę buduje się za pomocą umieszczania jej elementów za pomocą myszki. Przypomina to trochę budowanie prezentacji w PowerPoincie.

Przeczytaj też: Jak stworzyć stronę internetową dla firmy? i poznaj rozwiązania alternatywne dla kreatorów online

Jak stworzyć stronę www za pomocą kreatora?

Proces jest dość prosty:

  • zakładasz konto w wybranym kreatorze
  • wybierasz motyw/szablon graficzny z katalogu motywów w danym kreatorze
  • dopasowujesz motyw do swoich potrzeb i dodajesz własne treści
  • opłacasz pakiet i dodajesz własną domenę, czyli adres strony www. Każdy kreator oferuje darmowy pakiet, ale wtedy otrzymasz tylko brzydką, nieprzydatną domenę (np. wtegd.webwave.pl) – wystarczającą do testów i prac nad stroną, ale nienadającą się do faktycznego używania strony do np. promowania firmy w internecie

Przykładowe strony stworzone za pomocą kreatorów stron

Strona tomekslupski.com

przykładowa strona zbudowana w kreatorze Webwave

Strona toskania-jaslo.pl

przykładowa strona toskania-jaslo.pl

Strona kreatora Webwavecms.pl

…zbudowana… kreatorze Webwave 😉

strona kreatora webwave zbudowana w kreatorze webwave

Kreatory stron online

Obecnie liczą się na polskim rynku w zasadzie dwa kreatory stron. Bardziej szczegółowe opisy każdego z nich umieszczę w osobnych wpisach.

Polski kreator stron Webwave

strona kreatora webwave zbudowana w kreatorze webwave

Webwave to polski (więc pomoc techniczna też po polsku) kreator stron, który powstał kilka lat temu. Pozwala na stworzenie nie tylko strony internetowej, ale też prostego sklepu internetowego i bloga.

Jest nieco tańszy od Wix’a (o którym napiszę niżej), choć ma mniej szablonów graficznych do wyboru (ale ciągle dodają nowe, a każdy z nich możesz dowolnie modyfikować, więc to nie jest duży problem).

Wix – znany na całym świecie kreator stron www

Strona kreatora Wix

Wix jest chyba najpopularniejszym kreatorem stron www na świecie. Ma więcej funkcjonalności niż Webwave (np. możesz umożliwić zakładanie kont w Twojej stronie i specjalną strefę dla osób, które mają takie konto).

Posiada wiele szablonów graficznych do wyboru, a także – oczywiście – możliwość dowolnej edycji każdego z nich.

Zalety kreatorów stron

Kreatory stron internetowych mają sporo zalet.

Najważniejsza zaleta: nie musisz samodzielnie dbać o techniczne działanie strony

Nie musi to być zaleta dla osób technicznych, które lubią grzebać w „bebechach” systemów IT. Ale większość z nas to jednak osoby tworzące stronę www np. dla swojej firmy – nie chcemy się nią zajmować więcej, niż to konieczne.

Alternatywą dla kreatorów jest zbudowanie strony na Twoim własnym hostingu. Jednak wtedy musisz regularnie dbać o swój serwis (np. aktualizować oprogramowanie). W przeciwnym wypadku prędzej czy później padnie ofiarą ataku wirusa i może po prostu przestać działać.

Tworząc stronę na kreatorze, masz ten problem z głowy – to twórcy kreatora dbają o to, aby ich oprogramowanie było bezpieczne i nie dawało się infekować wirusom.

Pomoc techniczna w cenie

To też spora wartość: jeśli nie wiesz, jak uzyskać konkretny efekt na swojej stronie www, możesz zwrócić się do pomocy technicznej. Albo skorzystać z gotowej bazy wiedzy, ale z doświadczenia wiem, że to nie zawsze wystarcza.

Gotowe motywy/szablony graficzne

Wybierasz ten, który najbardziej pasuje do tematyki Twojej strony www i najbardziej Ci się podoba – i już możesz dodawać do niego swoje treści albo najpierw go przerobić.

A jeśli chcesz – każdy kreator umożliwia Ci stworzenie Twojej strony www zupełnie od nowa – od białej „kartki”. Dla każdego coś miłego.

Możliwość podłączenia Google Analytics i innych usług

Strona (zwłaszcza firmowa) byłaby mniej warta, gdyby nie dało się podłączyć do niej zewnętrznych usług, jak na przykład:

  • Google Analytics – bezpłatne, rozbudowane statystyki odwiedzin od Google
  • zewnętrznego czata lub innej tego typu usługi

Aby podłączyć do strony takie funkcjonalności, musisz mieć dostęp do kodu strony – choćby podstawowy. Na szczęście, kreatory pozwalają na dodawanie do stron takiego właśnie kodu integrującego.

Potencjalne wady kreatorów stron www

Kreatory mogą mieć również i wady. Zdziwieni? 😉

Ograniczona liczba funkcjonalności

To niekoniecznie musi być wada dla Ciebie. Każdy kreator ma wbudowane funkcjonalności, które możesz umieścić na swojej stronie/sklepie. Te funkcjonalności mają zwykle ustawienia, dzięki którym dostosujesz szczegóły do swoich potrzeb czy upodobań.

Ale żaden kreator nie daje nieodgraniczonych możliwości (nieograniczone możliwości w zasadzie można mieć tylko wtedy, gdy się zna choćby ze dwa języki programowania. Albo chociaż JavaScript).

Może się więc okazać, że choć kreator sam w sobie bardzo Ci odpowiada, nie pozwala Ci wstawić na stronie jakiejś ważnej funkcjonalności. W takiej sytuacji pozostaje Ci jedynie… zrezygnować z niego i poszukać innego rozwiązania na stworzenie strony www/sklepu.

Brak możliwości nieograniczonej ingerencji w kod strony

Czasami ktoś, kto ma stronę zbudowaną na bazie kreatora, chciałby dokonać drobnych zmian w kodzie strony. A tu takiej możliwości nie ma. Możesz dokleić kod integrujący stronę np. z Google Analytics, ale nie zmienisz kodu, który wyświetla np. bloga czy sklep. Kreatory nie dają takich możliwości.

Czy warto wybrać kreator stron?

Pewnie pojawia się w Twojej głowie pytanie: czy kreator online jest dobrym sposobem na stworzenie strony www?

Wszystko zależy od tego, co Ci jest potrzebne, ale w kilku sytuacjach warto rozważyć jego użycie:

Jeśli potrzebujesz dość prostej strony/sklepu internetowego

Kreatory nadają się do zbudowania relatywnie nieskomplikowanego serwisu. Jeśli potrzebujesz typowych funkcjonalności – kreator może być dobrym rozwiązaniem.

Jeśli masz mocno ograniczony budżet na wykonanie strony/sklepu

Użycie kreatora stron www to jedno z najtańszych na rynku rozwiązań pozwalających stworzyć dobrze wyglądający serwis www.

Jeśli nie chcesz zajmować się technikaliami i dbać o bezpieczeństwo strony

Jeśli nie lubisz/nie masz czasu zajmować się regularnym dbaniem o bezpieczeństwo i płynność działania Twojego serwisu (jak w przypadku strony/sklepu postawionego na własnym hostingu) – kreator jest jednym z dwóch rozwiązań, które masz do wyboru.

Możesz bowiem wybrać:

  • zlecać prace techniczne komuś
  • użyć kreatora

Trzeciej możliwości nie ma. Strona na własnym hostingu wymaga wykonywania takich prac, więc jeśli chcesz ich uniknąć – stwórz stronę w kreatorze. Tu właściciel danego oprogramowania dba o to, żeby cały czas działało, jak należy, a Ty tylko zajmujesz się wyglądem/treścią strony/sklepu.

Jeśli chcesz ją wykonać samodzielnie

Kreator to najłatwiejsze narzędzie do samodzielnego stworzenia strony internetowej. Daje duże możliwości, ale wymaga mało umiejętności technicznych. Mówiąc wprost: prościej się już nie da.

Jeśli więc masz zmysł estetyczny i chcesz, żeby Twoja strona www była… Twoja – kreator może być najlepszym rozwiązaniem z dostępnych na rynku.

Podsumowanie

Kreatory stron www dają relatywnie duże (choć nie nieograniczone) możliwości stworzenia niedużej strony internetowej lub sklepu. Polecam zwłaszcza osobom, które nie chcą zajmować się technicznym działaniem strony i nie chcą tez tych prac zlecać – w przypadku strony zbudowanej w kreatorze o działanie strony dba jego właściciel – w cenie abonamentu.

Dodaj komentarz