Zadbaj o łatwą edycję treści na swojej stronie www

Autor:Michał Krawczykowski

Chcesz, żeby Twoja strona www, sklep lub blog były łatwe do samodzielnego aktualizowania? Zastanawiasz się, czy to jest zawsze optymalne rozwiązanie? Zobacz trzy dostępne na rynku metody aktualizowania serwisów internetowych i wybierz najlepszy dla siebie.

Sposób 1: Prosty edytor tekstu

Prosty edytor tekstu to najbardziej podstawowy sposób na wprowadzanie treści na nowoczesnych stronach www. Ma małe możliwości, ale często jest idealnym rozwiązaniem. Poznaj jego wady i zalety:

Prosty w obsłudze

Nawet, jeśli pierwszy raz masz do czynienia z edytorem treści na stronie www – i tak sobie poradzisz. Każdy taki edytor przypomina microsoftowego Worda:

edytor tekstu w WordPressie
standardowy edytor tekstu w WordPressie

Nadaje się do pisania tekstów aktualności/bloga lub prostych wizualnie podstron

Jeśli na stronie masz dział aktualności lub bloga – prosty edytor tekstu będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem.

Nadaje się on też do pozostałych działów strony, ale tylko tych, w których nie potrzebujesz układu wizualnego:

prosty dział tekstowy bez układu wizualnego - treść stworzona za pomocą prostego edytora tekstu
Prosta, tekstowa treść na stronie internetowej tsdexpert.pl

Nie ułożysz treści w bardziej wizualny sposób

Kolumny treści, boksy i inne formy ułożenia treści – tego w edytorze tekstu w zasadzie nie uzyskasz. Do takich rzeczy potrzebne będzie jedno z kolejnych dwóch rozwiązań.

Lekka, szybko wczytująca się treść

Plusem prostoty edytora jest to, że treść tekstowa szybko się wczytuje. A szybkość jest dziś nawet czynnikiem rankingowym Google – im szybszą masz stronę, na tym wyższe pozycje w Google możesz liczyć.

Wizualne treści (o których napiszę zaraz) wymagają większej ilości kodu, więc wczytują się nieco dłużej.

Dość łatwo uzyskać czytelny tekst

Czytelność treści to podstawa – nikt nie będzie się przedzierał przez nieczytelne, szare bloki nudnego tekstu. Prosty edytor pozwala łatwo stworzyć taki właśnie czytelny tekst – wystarczy użyć krótkich akapitów, nagłówków śródtekstowych, list wypunktowanych lub ponumerowanych.

Jak widzisz, w niektórych przypadkach prosty edytor tekstu okazuje się być najlepszym rozwiązaniem. A chyba zawsze jest rozwiązaniem najtańszym we wdrożeniu.

Sposób 2: Kreator wizualny

To rozwiązanie jest najbardziej sexy – bo najlepiej wygląda na reklamach i daje poczucie, że możemy na stronie zrobić wszystko. Czy na pewno to rozwiązanie jest najlepsze?

Możesz zbudować prawie dowolny układ strony, nie tylko prosty tekst

Kreator wizualny to rozwiązanie, które daje właścicielowi strony naprawdę duże możliwości tworzenia. Praca z kreatorem polega na układaniu modułów na stronie za pomocą myszki– tak to można najszybciej opisać.

Z doświadczenia muszę przyznać, że jeśli się już dany kreator pozna, to praca z nim może być bardzo przyjemna. Gorzej, gdy nie umiemy z niego korzystać – wtedy wychodzą nam… ale o tym zaraz.

Pozwala zbudować wizualny układ treści

…a wizualny układ treści to często bardzo dobry pomysł. Jesteśmy istotami wizualnymi – nasze mózgi najłatwiej przetwarzają bodźce wizualne. Treść wizualna będzie przez internautę przeczytana w większym stopniu niż „zwykły” tekst, dlatego nowoczesne strony www układają w ten sposób swoje treści.

wizualny układ treści na stronie www
przykładowy układ wizualny treści – nasz dział z realizacjami

Responsywność – kolumny układają się jedna pod drugą

Strona responsywna to strona dopasowująca się do smartfonów i tabletów. W dzisiejszych czasach Twoja strona musi być responsywna, żeby można było ją wygodnie oglądać na urządzeniach mniejszych niż komputery czy laptopy.

Kreatory wizualne są bardzo dobrym sposobem na zbudowanie strony responsywnej.

Ułożenie treści na dużym ekranie i na smartfonie
Ułożenie treści na dużym ekranie i na smartfonie

Nieco wolniejsze wczytywanie się strony

W uproszczeniu, treść zbudowana za pomocą kreatora wizualnego wczytuje się nieco wolniej niż treść z edytora tekstu. Dzieje się tak dlatego, że kreator tworzy więcej kodu, który musi się wczytać, gdy internauta otwiera Twoją stronę www.

Na szczęście, dobrze przygotowana strona www potrafi szybko się wczytywać nawet, jeśli użyliśmy na niej kreatora wizualnego. Dlatego dla większości niedużych stron www nie trzeba się zbytnio przejmować tym, że kreator spowolni wczytywanie się serwisu.

Łatwo popsuć dobrze wyglądającą stronę

Niestety, z kreatora, jak z każdego narzędzia, trzeba umieć korzystać. Niestety, bo nawet bardzo estetyczna strona www z czasem straci na uroku, jeśli będzie niedbale aktualizowana. A to dzieje się nierzadko, bo właściciele mikro firm często nie dbają za bardzo o wygląd swojego serwisu.

Nawet bardzo estetyczna strona www z czasem straci na uroku, jeśli będzie niedbale aktualizowana.

Nam, jako twórcom stron www, nie raz zdarzało się, że usuwaliśmy fajną stronę z naszych realizacji tylko dlatego, że właściciel przebudował ją tak, że wyglądała gorzej niż po uruchomieniu. Szkoda – w ten sposób firmy same sobie utrudniają robienie marketingu, ponieważ estetyka strony wpływa na postrzeganie całej firmy.

Kiedy używać kreatora wizualnego?

  • gdy zależy Ci na wizualnym układzie i łatwości modyfikowania go

Kiedy nie używać?

  • gdy szybkość serwisu jest priorytetem. Jeśli masz mikro stronkę, to pewnie nie zauważysz różnicy, ale przy większych serwisach i dłuższych podstronach serwisu różnica między użyciem kreatora a napisaniem strony w kodzie będzie zauważalna. W przypadku większych serwisów zamienienie kreatora wizualnego na rozwiązanie numer trzy może wpłynąć na szybkość serwisu i/lub odciążenie serwera

Sposób 3: Pola z treścią wkomponowane w kod

To trzecie rozwiązanie, łączące zalety obu poprzednich, choć droższe do wdrożenia.

Spójrz na te boksy:

bosy na stronie głównej mamasharing.pl

To boksy, które kierują ze strony głównej serwisu mamasharing.pl do czterech głównych kategorii.

Jak są zbudowane od strony panelu zarządzania?

Każdy boks na stronie głównej to jeden wiersz, w którym wpisujemy nazwę głównej kategorii, jej adres URL i przypisujemy zdjęcie. Proste, szybkie i zawsze działa. 🙂

Rodzaj pól jest oczywiście dopasowywany do wymagań strony: możesz ich używać do wstawiania tekstów, obrazów, plików (np. plików do pobrania), list, itd.

Duże możliwości edycji strony, ale nie tak duże jak w przypadku kreatora

Pola z treścią pozwalają modyfikować wiele elementów strony, ale tylko te, które zostały do tego przygotowane przez twórcę strony.

Nic sobie nie zepsujesz

Mając ograniczenia w edytowaniu elementów treści, nie możesz nic zepsuć – po prostu nie jest to takie łatwe. Dzięki temu strona zachowuje taki wygląd, jak założył jej twórca.

Szybsze wczytywanie się strony

Użycie pól z treścią zwykle wiąże się z szybszym wczytywaniem się strony www. Czyli mamy połączenie dwóch poprzednich sposobów edytowania treści: szybkość pochodzi od edytora tekstu, a możliwości są nieco zbliżone do tego, na co pozwalają kreatory wizualne.

Wyższy koszt wykonania – dłużej pisze się kod niż buduje w kreatorze

Osadzenie pól w treści strony wymaga umiejętności pisania kodu HTML, CSS, PHP, a to bardziej pracochłonna czynność niż budowanie strony za pomocą kreatora wizualnego.

Kiedy używać?

  • gdy chcesz mieć kontrolę nad niektórymi elementami strony, ale niekoniecznie nad całym układem. Gdy zależy Ci na tym, żeby nikt w firmie nie popsuł strony, co jest nierzadkie w przypadku kreatorów wizualnych („Ups, przypadkiem usunąłem. Można to jakoś przywrócić?”)
  • gdy zależy Ci na szybkości serwisu i unikasz stosowania rozwiązań, które go spowalniają

Kiedy nie używać?

  • gdy chcesz mieć kontrolę nad całym układem treści

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem Ci temat edycji i aktualizowania treści na stronie internetowej i teraz łatwiej wybierzesz rozwiązanie, które jest dla Ciebie najlepsze.

Jak widzisz, tworząc stronę www masz kolejną decyzję do podjęcia: jak będzie ją najlepiej aktualizować?

Dodaj komentarz