Wszyscy bierzemy na siebie jakieś postanowienia – banał? Ale też powszechnym zjawiskiem jest to, że po drodze przestajemy się tych postanowień trzymać. Kto choć raz nie zaczął ćwiczyć po Nowym Roku tylko po to, żeby po miesiącu-dwóch przestać – niech pierwszy zamknie ten artykuł. Bo pokażę Ci w nim, jaki jeden czynnik odkryto, który znacznie ułatwiał trzymanie się postanowienia. Nie chodzi o żadne „motywacje”, tylko o konkretną, prostą w zastosowaniu technikę, której możesz zacząć używać już dzisiaj.
Spis treści wpisu
Dlaczego trzymanie się postanowień jest ważne dla przedsiębiorcy?
Dlatego, że tak naprawdę wszyscy wiemy, co trzeba zrobić, żeby nasze firmy się rozwijały. A jeśli nie wiemy, to wiemy, gdzie/jak możemy się tego dowiedzieć. Wiedza nie jest problemem.
Problemem jest natomiast regularne wdrażanie tej wiedzy. Co z tego, że dowiesz się, jak rozwijać fanpage, skoro po dwóch tygodniach przestaniesz nad nim pracować bo brakło Ci wytrwałości? Albo co Ci da umiejętność pozycjonowania sklepu internetowego w Google, jeśli… nie będziesz nad tym regularnie pracować?
Przeczytaj też: Co możesz zrobić przed założeniem firmy, aby się do tego lepiej przygotować?
Metaanaliza 122 badań naukowych
Badań nad trzymaniem się postanowień wykonano już bardzo wiele. Jednak szczególnie ciekawe są wyniki badań tej metaanalizy. Zebrano w niej wyniki 122 badań w sumie 44 747 uczestników. Badania te szukały sposobu na to, aby uczestnicy:
- zażywali więcej aktywności fizycznej
- zdrowiej się odżywali
(czy nie przypomina nam to jednych z najpopularniejszych postanowień, w których najczęściej upadamy?)
Metaanaliza pozwoliła odkryć jeden czynnik (spośród 26 technik/interwencji), który wyjątkowo skutecznie pomagał trzymać się badanym w ich postanowieniach.
Tym czynnikiem było…
Codzienne monitorowanie własnych postępów w danym postanowieniu, czyli tego, czy trzymasz się danego postanowienia czy nie.
Dowiedziałem się o tej technice w 10-miesięcznym programie, którego celem jest zwiększenie samodyscypliny (i o którym napiszę osobny wpis). Monitorowanie postanowienia jest w programie podstawową techniką, którą poznajmy na samym początku.
Jak wykonywać monitorowanie postanowień aby łatwiej się ich trzymać?
Załóżmy, że postanawiam codziennie oprócz niedzieli czytać książkę o marketingu (w końcu to blog o marketingu!) przez minimum 15 minut.
Każdego dnia, na przykład pod koniec, zaznaczam w aplikacji/kalendarzu:
- czy w pełni wykonałem dziś postanowienie, czyli czy czytałem książkę przez 15 minut
- czy wykonałem postanowienie częściowo (cel awaryjny, który ustalam dla każdego postanowienia), na przykład czy czytałem książkę marketingową przez minimum 10 minut
- czy w ogóle nie wykonałem danego postanowienia
- czy mnie dzisiaj nie obowiązywało – bo w niedzielę nie czytam
W mojej aplikacji wygląda to tak:
Najważniejsze jest to, żeby robić to codziennie, nawet, jeśli mamy trudny okres w życiu. Lepiej jest odznaczać przez dłuższy czas, że postanowienia nie wykonałem, niż nie oznaczać go wcale. Dzięki oznaczaniu postanowienia pamiętamy o nim i, gdy tylko sytuacja w życiu nieco się uspokoi, możemy wrócić do realizowania go zgodnie z planem.
Przeczytaj też: Jak efekt Krugera Dunninga wpłynie na Twoją firmę gdy ją założysz
Jak monitorowanie postanowień sprawdza się w praktyce?
Bardzo dobrze się sprawdza. Nie raz i nie dwa, gdy miałem bardziej zabiegany dzień, po prostu zapominałem o niektórych postanowieniach. Mam ich z czasem coraz więcej, więc łatwo któreś przeoczyć zwłaszcza na początku trzymania się go. Na szczęście, mam już wyrobione przyzwyczajenie do zerkania do aplikacji – a tam czarno na białym widzę, czego jeszcze dzisiaj nie zrobiłem, a powinienem.
Aplikacje do śledzenia postanowień (goal trackery)
W programie, w którym wziąłem udział, mamy specjalną aplikację, w której możemy m.in. śledzić i oznaczać nasze postanowienia. Ale w internecie dostępne są apki, nawet bezpłatne i do różnych systemów operacyjnych, które możesz wykorzystać do śledzenia swoich postanowień.
W dowolnym sklepie z aplikacjami wpisz „goal tracker” – i wybierz jeden dla siebie. Nie polecę Ci, niestety, żadnego, ale jeśli jakiś Ci się sprawdzi lepiej niż inne – napisz w komentarzu dla innych. Z góry dzięki!
Podsumowanie
Monitorowanie swojego postanowienia to najefektywniejsza technika pozwalająca na łatwiejsze trzymanie się go. Monitorować można za pomocą oznaczania w kalendarzu lub za pomocą specjalnej aplikacji, tzw. goal trackera.