Świetne postanowienie dla przedsiębiorców na 2021 rok

Nieduże postanowienie, które, jeśli będziesz się go trzymać, zrobi dużą różnicę w Twoim życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym. Co to za postanowienie?

Przedsiębiorca, aby być skuteczny, musi sporo wiedzieć i to na różne tematy. Im więcej wiesz (o prowadzeniu firmy, ale też ogólnie – o świecie), tym łatwiej radzisz sobie z zadaniami, które przed Tobą stają.

Wniosek z tego jest taki, że dobrze byłoby cały czas się rozwijać: czytać, słuchać, uczyć. Ale kiedy to robić, skoro mamy na głowie tyle spraw?

Postanowienie, które zajmuje 15 minut dziennie

Proponuję Ci na 2020 rok postanowienie, które nazwano Kwadransem Rozwoju. Poświęć codziennie 15 minut na coś, co Cię rozwinie.

Czy warto? Jakie będą efekty Kwadransa Rozwoju po roku?

15 minut dziennie to 5475 minut rocznie, czyli 91,25 godziny rocznie.

To tak, jakbyś przez ponad 45 dni (45,625 dnia) przez dwie godziny uczył/a się czegoś w skupieniu. Półtora miesiąca szkolenia po dwie godziny dziennie.

Czego możesz się nauczyć w tym czasie? Ile możesz się dowiedzieć?

Przygotuj się do Kwadransa Rozwoju

Piętnaście minut dziennie to niedużo. Aby dobrze wykorzystać ten czas, musisz dobrze wiedzieć, co będziesz w nim robić.

Przygotuj się więc:

  1. wypisz listę książek, które masz do przeczytania. Może to być też lista blogów, które będziesz czytać lub lista podcastów do słuchania. Ja zbieram też pojedyncze, wartościowe artykuły do przeczytania na blogach – wrzucam je do specjalnego folderu w zakładkach Chruma
  2. zastanów się, o jakiej porze (porach) dnia możesz poświęcić 15 minut na czytanie/słuchanie. Zaplanuj, że w tych konkretnych porach zajmujesz się właśnie tym – własnym rozwojem. Może możesz słuchać/oglądać podczas wykonywania innych czynności (np. jadąc autem lub tramwajem)?
  3. jeśli czytałeś mój artykuł o najskuteczniejszej metodzie na trzymanie się postanowień – dodaj Kwadrans Rozwoju do… albo przeczytaj najpierw tamten wpis

Przykładowe materiały, które możesz przerabiać w Kwadransie Rozwoju:

W kwadrans nie nauczysz się wszystkiego, bo wiele czynności w oczywisty sposób wymaga dłuższego skupienia. Ale jest sporo rzeczy, które możesz do Kwadransa „włożyć”:

  • kilka stron książki + notatki – notatki dla utrwalenia wiedzy i przypomnienia jej sobie jutro, gdy będziesz czytać dalej
  • coś, co pokazuje, jak myślą inni – z kim przestajesz, takim się stajesz, więc „przestawaj” z tymi, którzy Cię rozwijają, poszerzają Twoje horyzonty
  • nudne, choć ważne, materiały, z którymi wypadałoby się zapoznać, ale jakoś tak nigdy „nie masz czasu”. W końcu to tylko piętnaście minut. Pomyśl sobie: „piętnaście minut i koniec” – łatwiej Ci będzie te nudy przerobić 😉

Piszcie w komentarzach inspirujące i edukacyjne materiały, jakie przerabiacie w swoich Kwadransach

Ja zacznę.

Obecnie czytam książkę „Projekt: Produktywność” by Chris Bailey. Drugi raz, ale tak to chyba jest, że dobre książki uczą nas czegoś przy każdym kolejnym czytaniu.

Fajnie napisana książka, bo w 15 minut (lub niewiele więcej) przeczytam akurat jeden rozdział, plus często przerobię do niego ćwiczenia, które są na końcu.

A Wy? Co teraz przerabiacie?

Dodaj komentarz