Skąd brać zdjęcia na bloga i do grafik? + 8 banków z licencją CC0 z ciekawymi zdjęciami i jak z nich korzystać

O tym, że ciekawy obraz może skutecznie przykuwać uwagę i wzbudzać zainteresowanie czytelników czy klientów wiedzą chyba wszyscy. Nadal jednak zdarza się, że wiele osób nie wie skąd brać zdjęcia do grafik. Znaczna część ludzi, którzy dopiero zaczynają swoje działania w sieci myśli, że może wykorzystać na swoje potrzeby dowolne zdjęcie, które znajdą w Google. Na szczęście, takie działania nie są legalne – na szczęście, bo przecież nikt nie chce, żeby jego prawa autorskie były naruszane. Są jednak miejsca, takie zbiory zdjęć, z których, na ustalonych zasadach licencji, może korzystać każdy z nas.

Licencja na używanie zdjęć

Zanim przejdę do pokazania Ci ciekawych miejsc ze zdjęciami, muszę Cię ostrzec, że nie wszystkie zdjęcia umieszczone w bankach możesz wykorzystać dowolnie. Istnieją licencje, którymi twórcy oznaczają swoje prace. Spójrz na graficzkę poniżej, którą dla Ciebie przygotowałam. Znajdziesz na niej istotne informacje, które pomogą Ci poruszać się na wszystkich stronach agregujących fotografie.

Jak korzystać z licencji Creative Commons?

Bardzo przejrzyście i fachowo wyjaśnił tę sprawę Wojtek z bloga prakreacja i do niego właśnie odsyłam Cię z tym zagadnieniem. ALE! To jeszcze nie koniec! Uważaj również na zdjęcia, na których widoczna jest twarz modela/modelki – o ile autor zdjęcia „pozwala” ci na korzystanie ze swoich zdjęć, dzięki licencji typu CC0, o tyle już zgody do rozpowszechniania wizerunku modela/modelki nie masz. O tym zagadnieniu również przeczytasz u Wojtka.

CCO, czyli bez konieczności podawania autora zdjęcia

Jeśli interesują Cię tylko takie zdjęcia, które możesz używać w dowolny sposób bez podawania autora ani linków do miejsca pobrania zdjęcia, to szukaj na stronie albo obok fotki oznaczenia CC0 (Creative Commons Zero).

Po takim wstępie mogę w końcu przejść do wskazania Ci miejsc z ciekawymi i dobrej jakości fotkami.

8 banków, które zawierają zdjęcia z tą licencją CC0

Unsplash

gdzie szukać darmowych zdjęć?

Unsplash to zdecydowanie moje ulubione miejsce do wyszukiwania ciekawych zdjęć. Dobrej jakości ujęcia m.in. natury, architektury, zwierząt i sztuki, sprawiają, że można spędzić tam długie godziny na ich podziwianiu. Większość grafik, do których potrzebuję zdjęć, powstaje właśnie w oparciu o te z tego serwisu.

 

Pixabay

 

Banki zdjęć

Pixabay to kolejny z serwis całkiem nieźle wyposażony w zdjęcia różnych kategorii. Znajdziesz tu m.in. zdjęcia ludzi, fotki słodkich zwierząt, tematykę biznesową, urodową, modową i wiele innych. Dodatkowo możesz skorzystać z filtrowania fot po kolorach, rozmiarach. Możesz również wyszukać samych zdjęć w kompozycji horyzontalnej lub wertykalnej albo zrezygnować z tego rodzaju filtrowania i przeszukiwać cały zbiór bez podziału na ketegorie. Oprócz zdjęć możesz również znaleźć tam ilustracje, wideo oraz grafiki wektorowe.

 

Picjumbo

Banki z darmowymi zdjęciami

Na Picjumbo, tak jak w poprzednich serwisach znajdziesz podobne kategorie:  abstrakcja, architektura, zdjęcia obiektów, jedzenia, czy wakacji. Możesz również wpisać dowolne słowo w języku angielskim, np. puppies i cieszyć się widokiem słodkich, małych psiurków. 🙂 Nie ma za co 🙂

 

Pexels

Zdjęcia za darmo - wybrane banki zdjęć

 

Pexels, to zaraz po Unsplash’u, mój drugi, ulubiony zbiór zdjęć. Foty wyszukujemy po konkretnym słowie jakie nas interesuje – i tutaj dobra wiadomość – jeśli zmienisz język w jakim chcesz przeglądać serwis, np. na język polski, to słowa, których szukasz możesz wpisywać w tymże języku (kliknij na trzy kropeczki w prawym, górnym rogu, następnie wybierz „change language” i z listy wybierz język, który cię interesuje).  Dodatkowo fotki wyszukasz filtrując je po kolorach. W tym serwisie znajdziesz również darmowe wideo.

 

Magdeleine

 

Bezpłatne zdjęcia do wykorzystania za darmo na blogu

 

Magdeleine, to jeden z mniejszych zbiorów zdjęć, o których wspominam – znajdziemy na nim jedynie 8 kategorii. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy na nim zdjęciowych perełek. Pomocne jest również wyszukiwanie po kolorach i po licencji CC0.

 

Kaboompics

 

Banki zdjęć różne kategorie zdjęć o dobrej jakości

Kaboompics to dobra jakość i wygoda w użytkowaniu serwisu. Kilkanaście kategorii, wyszukiwanie po kolorach oraz po kompozycji. Ponadto opcja zobaczenia najczęściej ściąganych zdjęć, najnowszych i starszych też jest komfortowym rozwiązaniem.

 

Jay Mantri

 

zdjęcia do wykorzystania na blogu albo w mediach społecznościowych

Jay Mantri to zbiór zdjęć tylko z licencją CC0. Klimatyczne zdjęcia, głównie natury. Niestety wadą jest brak wyszukiwarki.

 

Foodiesfeed

Bezpłatny bank zdjęć z jedzeniem

Na Foodiesfeed, jak sama nazwa mówi znajdziemy zdjęcia jedzenia: potrawy, owoce, warzywa i  drinki. Same pyszności, uchwycone w dobrej rozdzielczości. Wyszukiwanie po kategoriach i słowach-tagach, oczywiście w języku angielskim.

Kiedy postawić jednak na swoje zdjęcia?

Oczywiście nie namawiam do tego, żeby ściągnąć (nawet legalnie) zdjęcie uśmiechniętej pani i umieścić je w zakładce o mnie/o firmie i sugerować, że to zdjęcie naszej osoby. Takie zabiegi miały miejsce w latach 90 i tam je zostawmy. Chodzi mi o sytuacje, w których nie masz ładnych zdjęć dobrej jakości, które chcesz wykorzystać w postach na swoich mediach społecznościowych, czy w innym miejscach, gdzie nie ma konieczności pokazywania swoich prawdziwych zdjęć.

Dostęp do ciekawych zdjęć dobrej jakości, które możemy dowolnie wykorzystać, jest ogromny. I jeśli wiemy, jak z nich korzystać i gdzie ich szukać, nasza praca idzie o wiele sprawniej.

Jeśli jednak masz wybór i możesz pozwolić sobie na swoje zdjęcia, dobrej jakości, to będzie to najlepszy wybór.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go swoim znajomym.

 

Dodaj komentarz