Załóż sklep internetowy na WordPressie – wtyczka Woocommerce

Woocommerce jest jednym z rozwiązań, jakie możesz wykorzystać do stworzenia profesjonalnego sklepu internetowego. Zobacz, jakie są wady i zalety posiadania takiego sklepu i ile to kosztuje.

Co to jest Woocommerce?

Woocommerce to rozwiązanie pozwalające zbudować niemal dowolny sklep internetowy: od najprostszego do dużego i z nietypowymi funkcjonalnościami.

Dzięki Woocommerce, prosty sklep internetowy prawdopodobnie stworzysz samodzielnie – jeśli poświęcisz trochę czasu i nie obawiasz się technicznych prac, a także jeśli nie potrzebujesz bardziej nietypowych funkcjonalności sklepowych.

Im bardziej złożonego sklepu potrzebujesz, tym bardziej prawdopodobne, że albo będą Ci potrzebne płatne wtyczki do Woocommerce (tak, wtyczki do wtyczki), albo niezbędna będzie praca programisty lub zespołu programistów.

W każdym razie, Woocommerce używany jest zarówno do tworzenia małych jak i dużych e-sklepów, ale w każdym z tych przypadków potrzebny jest inny budżet. Ale o pieniądzach porozmawiamy dalej.

Woocommerce jest wtyczką do WordPressa

Woocommerce do działania potrzebuje systemu CMS WordPress. Jeśli Twoja strona www lub blog nie wykorzystuje WordPressa, tylko jakiś inny CMS, to Woocommerce niespecjalnie Ci się przyda. 😉

Przeczytaj też: CMS WordPress – co to jest i czy warto go użyć do stworzenia strony www?

Możesz też chcieć stworzyć sklep internetowy od zera, nie jako dodatek do istniejącego serwisu. W takiej sytuacji nie ma problemu – instalujesz na hostingu WordPressa, a do niego doinstalowujesz i konfigurujesz właśnie Woocommerce.

Ponieważ WordPress jest bardzo popularny, popularny jest też Woocommerce – jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań do stworzenia sklepu internetowego na świecie. Co nie oznacza, że zawsze jest rozwiązaniem najlepszym i między innymi o tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Woocommerce nie jest jedyną wtyczką do tworzenia sklepu na WordPressie, ale jest zdecydowanie najpopularniejszy.

Sklep na WordPress i Woocommerce – jeden ze sposobów jak stworzyć sklep internetowy

Użycie WordPressa z Woocommerce jest jednym ze sposobów na stworzenie sklepu internetowego. Alternatywą może być użycie platformy sklepowej SaaS albo użycie innego, mniej popularnego oprogramowania sklepowego instalowanego na własnym hostingu.

Motywy i szablony graficzne do WordPressa/Woocommerce’a

Aby sklep wyglądał profesjonalnie, należy mu się jakaś oprawa graficzna. W przypadku WordPressa i Woocommerce mamy trzy rozwiązania:

Samodzielne stworzenie oprawy graficznej sklepu internetowego

możesz stworzyć (w praktyce: zlecić stworzenie, bo to wymaga umiejętności webdeveloperskich i graficznych) własną oprawę graficzną od zera, dopasowaną do Twoich potrzeb

Użycie gotowego motywu/szablonu graficznego sklepu

Możesz użyć gotowego motywu/szablonu, kupionego w sieci a nawet bezpłatnego. Dużo profesjonalnych motywów i szablonów znajdziesz w serwisach Templatemonster i Themeforest.

Motywy mają zwykle wbudowany wizualny edytor, ale wiele z tych edytorów nie jest przyjazna w użytkowaniu. Ja szczególnie nie przepadam za edytorami dołączanymi do wielu motywów w Themeforest – dlatego od dłuższego czasu nie używamy tych motywów w sklepach/stronach tworzonych dla naszych klientów. Może to kwestia indywidualnych preferencji, choć… klienci też czasem narzekają, że kupili jakiś niewygodny badziew 😉 Szkoda, że mnie nie zapytali zanim kupili – z przyjemnością bym odradził 🙂

Wtyczka do wizualnego zbudowania całego wyglądu sklepu, bez kodowania

Trzecie rozwiązanie jest, powiedzmy, pośrednie: możesz użyć wtyczki, która pozwala zbudować wygląd sklepu internetowego od zera, bez kodowania.

Tutaj popularnym wtyczkami są:

 • Elementor – często polecany na facebookowych grupach
 • Divi – ten też często polecany
 • Beaver Builder – ten jest nieco mniej znany, zwłaszcza w Polsce, ale za to mój ulubiony (choć zawiera chyba nieco mniej modułów stricte sklepowych niż dwie poprzednie wtyczki). Stanowi część naszego „technologicznego wyposażenia” gdy budujemy niekodowane strony/sklepy dla klientów. Nasi klienci bardzo za nim przepadają – to mogę powiedzieć z doświadczenia

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Żadne nie jest najlepsze. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby któreś rozwiązanie było idealne do wszelkich zastosowań, sorry.

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, umiejętności (czy umiesz samodzielnie zbudować coś estetycznego) i budżetu. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć sklep internetowy samodzielnie – pozostaje Ci określić Twoje oczekiwania wobec niego i… przetestować różne rozwiązania.

Dodatkowe ważne wtyczki do sklepu internetowego na Woocommerce

Woocommerce sam w sobie, choć bezpłatny, oferuje dość podstawowe funkcjonalności, które są wystarczające tylko do naprawdę podstawowych sklepów internetowych.

Jeśli chcesz stworzyć choćby ciut bardziej wyposażony sklep, to oprócz WordPressa, Woocommerce i motywu będziesz prawdopodobnie potrzebować wtyczek. Tych, na szczęście, jest dużo.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że im więcej wtyczek instalujesz w swoim sklepie, tym wolniej on działa. Jeśli naprawdę zależy Ci na dodaniu do sklepu wielu funkcjonalności, warto rozważyć jedną z dwóch opcji:

 • stworzenie sklepu internetowego na bazie jednej z platform sklepowych
 • zlecenia napisania danej funkcjonalności programiście – kod napisany dla Ciebie może być dużo mniej obciążający dla hostingu niż kod wtyczki, która posiada całą masę ustawień

A już na pewno trzeba zadbać o optymalizację wczytywania sklepu tak, żeby działał szybciej.

Patrząc na to, jakie funkcjonalności wdrażamy najczęściej na sklepach naszych klientów, prawdopodobnie będą Ci potrzebne:

 • wtyczka do obsługiwania szybkich płatności, na przykład wtyczka integrująca Woocommerce z PayU (bezpłatna wtyczka wystarcza do prostych sklepów internetowych)
 • (rzadziej) wtyczka do zintegrowania wysyłki towarów z Twoim kurierem
 • dość często przydaje się też wtyczka do stworzenia filtrowania produktów w kategoriach, ponieważ Woocommerce nie posiada takiej funkcjonalności w bezpłatnej wersji. Może być ona jednak wbudowana w niektóre motywy sklepowe, więc jeśli jej potrzebujesz, szukaj odpowiednich motywów

Integracje Woocommerce z Facebookiem, Ceneo, Allegro, Fakturownią, kurierami i-czym-tam-jeszcze

…są oczywiście możliwe, choć często za pomocą płatnych wtyczek (może poza Facebookiem).

Można doinstalować do Woo dodatkowe wtyczki, które zintegrują Twój sklep z zewnętrznymi dostawcami usług.

Kilka przykładowych wtyczek integrujących, z którymi miałem do czynienia:

 • integracja z Facebookiem https://woocommerce.com/products/facebook/
 • integracja z Ceneo https://www.wpdesk.pl/sklep/woocommerce-ceneo/
 • integracja z Allegro https://www.wpdesk.pl/sklep/allegro-woocommerce/
 • integracja z Fakturownią (automatyczne wystawianie faktur) https://www.wpdesk.pl/sklep/fakturownia-woocommerce/

 

Wykonany przez nas sklep na Woocommerce – modnaskrzynia.pl – z filtrowaniem produktów np. według koloru

Opinie o Woocommerce – czy warto go użyć do zbudowania sklepu?

Opinie, jak zawsze, są podzielone.

Jedni uważają, ze do stworzenia sklepu internetowego trzeba użyć dedykowanego oprogramowania sklepowego – np. Prestashop – a nie wtyczki, która jest „tylko” sklepowym dodatkiem do WordPressa.

Inni twierdzą znów, że wspomniana Presta jest bardzo nieintuicyjna w użytkowaniu i omijają ją szerokim łukiem. Ja zdania nie mam, bo mało miałem z nią do czynienia.

Wiele opinii zależy też od tego, jak ktoś zbudował dany sklep na Woocommerce/Prestashop/Magento: jeśli wykonanie techniczne było słabe i sklep działał wolno, to nic dziwnego, że jego właściciel nie był zadowolony. Ale to kwestia przede wszystkim wykorzystania narzędzia jakim jest konkretne oprogramowanie, a nie samego narzędzia.

Bardzo duża popularność WordPressa i Woocomerce’a nie wzięła się znikąd. WordPress jest systemem, który ma swoje wady, ale też bardzo dużo zalet i opinie o nim są zwykle bardzo dobre.

A jaka jest moja opinia o Woocommerce?

Że zdecydowanie nie jest dla każdego i – paradoksalnie – być może nie jest dla tych, którzy rozważają jego użycie w pierwszej kolejności.

Wiele osób myśli tak:

Woocommerce jest a darmo? WordPress jest za darmo? To zrobię sklep za darmo.

I nie traktują go zbyt poważnie, co kończy się niedopracowaniem i np. szybką infekcją sklepu, a to prowadzi nawet do tracenia klientów.

O tym, co może się stać, gdy serwis www nie jest odpowiednio zabezpieczony pisałem we wpisie Zainfekowana strona może wpływać na Twój biznes. Nie trać potencjalnych klientów – zabezpiecz ją przed atakami

Wordpress i Woo (i każde inne oprogramowanie instalowane na własnym hostingu) to systemy, które czasem robią niespodzianki i trzeba poświęcić czas na nauczenie się ich lub zlecić bieżące dbanie o nie komuś, kto się na tym zna. Opiszę to w jednym z przyszłych postów na tym blogu.

Zalety wykorzystania Woocommerce’a jako platformy sklepowej

Jak samodzielnie stworzyć sklep internetowy na bazie Woocommerce?

Bezpłatny kurs emailowy

Stworzyliśmy bezpłatny kurs e-mailowy, na który możesz się zapisać już teraz. Dowiesz się w nim między innymi:

 • Czego potrzebujesz, aby stworzyć sklep internetowy?
 • Najpopularniejsze oprogramowanie na świecie – WordPress – jak go wykorzystać do zbudowania sklepu internetowego?
 • Woocommerce – bezpłatna wtyczka do WordPressa. Jaki sklep możesz dzięki niej zbudować?
 • Jak nie przepłacić za domenę, hosting i inne niezbędne elementy sklepu?
 • Jaki hosting wybrać, aby nie musieć go później zmieniać?
 • Jak sprawić, aby Twój sklep internetowy miał profesjonalną oprawę graficzną?
 • Jak zapewnić sobie łatwą obsługę sklepu (np. proste dodawanie produktów)?
 • Jak nie przepłacić? Czy za wszystko trzeba płacić?

Zapisz się tutaj

Zwykle główną zaletą jest to, że koszt utrzymania sklepu sprowadza się do kosztu hostingu i domen (często dochodzi koszt wtyczek, które masz w swoim sklepie – a te są często/zwykle co rok). Dla porównania, za korzystanie z platformy sklepowej w modelu SaaS, płacisz comiesięczny abonament – płacisz za korzystanie z oprogramowania sklepowego. Samo w sobie to nie jest niczym złym, ale – nie zawsze koniecznym.

Druga wielka zaleta Woocommerce, choć rzadziej wykorzystywana to fakt, że ze sklepem na tej wtycze możesz zrobić niemal wszystko – stworzyć do niej dowolną funkcjonalność. Choć różnorodnych wtyczek jest dużo, to czasem okazuje się, że żadna z nich nie ma dokładnie takiej funkcjonalności, jaka jest Tobie potrzebna. Mając sklep na Woocommerce, możesz zlecić proramistom jej napisanie. W platformach sklepowych nie zawsze jest to możliwe – czasem oferują tylko zamknięty zbiór funkcjonalności stworzony przez twórcę danej platformy.

A wady Woocommerce’a?

Wady Woocommerce’a’a są w zasadzie wadami WordPressa. A ponieważ w niedoświadczonych rękach wady te mogą być poważne, napiszę na ten temat osobny wpis.

Przykładowe sklepy zbudowane na Woocommerce

Oto przykładowe sklepy zbudowane przez nas na bazie WordPress/Woocommerce. Na co dzień zarządzają nimi właściciele, więc jeśli coś będzie się rozjeżdżało, to my ręce umywany 😉

Sklep Trends4Kids.pl

sklep internetowy Trends4kids

Znacie targi akcesoriów dla mam i dzieci Trends4Kids? Ich nowa strona www to nasza robota 🙂 Jest to w zasadzie sklep na WordPressie, który sprzedaje wejściówki, czyli produkty wirtualne.

Sklep Madlin.pl

Sklep na Woocommerce Madlin.pl

Magdowy Madlin, woocommerce’owy sklep z biżuterią niepowtarzalną. Co tu więcej pisać?

Ile kosztuje sklep internetowy na Woocommerce? Ceny

Jakiej ceny wykonania sklepu na Woo możesz się spodziewać? A jeśli zdecydujesz się zbudować sklep samodzielnie – ile będą kosztowały wtyczki/motywy/inne? Czy Woocommerce można używać za darmo? – te i inne informacje znajdziesz poniżej.

Po kolei.

Sklep na Woocommerce za darmo – czy się da?

Jak samodzielnie stworzyć sklep internetowy na bazie Woocommerce?

Bezpłatny kurs emailowy

Stworzyliśmy bezpłatny kurs e-mailowy, na który możesz się zapisać już teraz. Dowiesz się w nim między innymi:

 • Czego potrzebujesz, aby stworzyć sklep internetowy?
 • Najpopularniejsze oprogramowanie na świecie – WordPress – jak go wykorzystać do zbudowania sklepu internetowego?
 • Woocommerce – bezpłatna wtyczka do WordPressa. Jaki sklep możesz dzięki niej zbudować?
 • Jak nie przepłacić za domenę, hosting i inne niezbędne elementy sklepu?
 • Jaki hosting wybrać, aby nie musieć go później zmieniać?
 • Jak sprawić, aby Twój sklep internetowy miał profesjonalną oprawę graficzną?
 • Jak zapewnić sobie łatwą obsługę sklepu (np. proste dodawanie produktów)?
 • Jak nie przepłacić? Czy za wszystko trzeba płacić?

Zapisz się tutaj

Nie da się, bo do stworzenia najprostszego sklepu trzeba mieć przynajmniej hosting i domenę. Za sensowny hosting do mikro sklepu zapłacisz przynajmniej 70-90 zł rocznie, domena PL to koszt od 50 zł rocznie (na pierwszy rok zwykle cena jest niższa).

Jeśli się uprzesz i zrobisz na Woo prosty sklep z naprawdę minimalną funkcjonalnością (np. bez integracji z PayU, tylko przelew „ręczny”), to właśnie takie będą koszty utrzymania sklepu – minimum sto kilkadziesiąt złotych rocznie.

Istnieją, co prawda, darmowe hostingi, ale odradzam. Naprawdę. Pozwolę sobie wprost: jeśli ktoś nie chce wydać choćby tej niecałej stówki rocznie na hosting pod prosty, nieduży sklep, to nie powinien sklepu  otwierać – takie jest moje zdanie.

WordPress – za darmo 😉

Sam WordPress, czyli „baza” pod Woocommerce jest zupełnie darmowy. Tu nie płacisz nic.

Ile kosztują motywy graficzne do WordPressa/Woocommerce?

Zwykle od kilkudziesięciu dolarów netto, czyli od około 300 złotych.

Ile kosztuje hosting i domena pod sklep na Woocommerce?

W zasadzie zależy to od tego, jak dużego ruchu się spodziewasz i jak duży masz sklep, a także jak „ciężki” motyw wybierzesz (niektóre motywy obciążają serwer bardziej niż inne). Im większy sklep, tym bardziej obciąża hosting:

 • do prostego mikro sklepu internetowego na WP (przypuśćmy, że do max kilku tysięcy odwiedzin miesięcznie) wystarczy nawet hosting za kilkadziesiąt złotych rocznie. Jeśli zainstalujesz dużo wtyczek albo motyw będzie „ciężki” – wtedy przyda się oferta do 200-300 zł rocznie…
 • …a im bardziej sklep będzie popularny, tym ta cena będzie wyższa, nawet do kilkuset złotych miesięcznie za hosting, ale z takimi sklepami na WordPressie nie miałem osobiście do czynienia

To powyżej to tylko bardzo zgrubne szacunki, które oparłem na własnym doświadczeniu – choćby na sklepach, które pokazałem Ci wyżej. W momencie pisania tego wpisu wszystkie mają hosting za góra 200? złotych rocznie.

Przeczytaj też: Hosting do WordPressa, który polecamy klientom

Ile kosztują wtyczki do tworzenia oprawy graficznej sklepu?

Tutaj bywa różnie, dlatego po prostu sam zerknij:

Ile kosztują wtyczki do szybkich płatności czy integracje z kurierami?

Podstawowa wtyczka integrująca z PayU z Woocommerce jest bezpłatna. Ale żeby obsługiwać płatności przez PayU w swoim sklepie, trzeba najpierw zawrzeć z nimi umowę i zapłacić opłatę aktywacyjną (200 zł, jeśli się nie mylę, ale najlepiej spytać u źródła).

Integracje z kurierami również wymagają podpisania umowy z danym przewoźnikiem, ale także dodatkowej wtyczki – zwykle płatnej. W tworzeniu takich wtyczek specjalizuje się polska firma WPDesk – serio, są wybawieniem dla niejednego właściciela sklepu na Woo, bo oficjalne, płatne wtyczki do Woo są zwykle wyraźnie droższe.

Ile kosztuje zlecenie stworzenia sklepu na Woocommerce?

Jeśli chcesz mieć sklep z indywidualną oprawą graficzną – ceny zaczynają się od, bardzo orientacyjnie, 4-5 tysięcy złotych netto.

Jeśli natomiast interesuje Cię coś tańszego, motyw graficzny lub po prostu nieskomplikowana, estetyczna oprawa wizualna, wtedy zapraszamy i do nas – sklepy wykonujemy od 2000 zł netto.

Jak stworzyć sklep na Woocommerce?

Bezpłatny kurs emailowy

Stworzyliśmy bezpłatny kurs e-mailowy, na który możesz się zapisać już teraz. Dowiesz się w nim między innymi:

 • Czego potrzebujesz, aby stworzyć sklep internetowy?
 • Najpopularniejsze oprogramowanie na świecie – WordPress – jak go wykorzystać do zbudowania sklepu internetowego?
 • Woocommerce – bezpłatna wtyczka do WordPressa. Jaki sklep możesz dzięki niej zbudować?
 • Jak nie przepłacić za domenę, hosting i inne niezbędne elementy sklepu?
 • Jaki hosting wybrać, aby nie musieć go później zmieniać?
 • Jak sprawić, aby Twój sklep internetowy miał profesjonalną oprawę graficzną?
 • Jak zapewnić sobie łatwą obsługę sklepu (np. proste dodawanie produktów)?
 • Jak nie przepłacić? Czy za wszystko trzeba płacić?

Zapisz się tutaj

4.42/5

2 komentarze do wpisu „Załóż sklep internetowy na WordPressie – wtyczka Woocommerce”

Dodaj komentarz